PIC16C710-20E/P
Mfr.Part #
PIC16C710-20E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Mounting Type :
Through Hole
PWM Channels :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Memory Type :
EPROM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Length :
22.987mm
Core Processor :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
5V
Has ADC :
yes
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
External
Bit Size :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
PIC16C710
Data Converters :
A/D 4x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Supply Current-Max :
30mA
Max Power Dissipation :
1W
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Memory Size :
512B
Number of Timers/Counters :
1
Number of Pins :
18
Number of Terminations :
18
Supplier Device Package :
18-PDIP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Watchdog Timer :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pin Count :
RAM Size :
36 x 8
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
4.064mm
Speed :
20MHz
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC16C710
Data Converter :
A/D 4x8b
DMA Channels :
Access Time :
20 μs
CPU Family :
PIC
Published :
Power Supplies :
5V
ROM (words) :
512
Connectivity :
Package :
Tube
Frequency :
20MHz
EEPROM Size :
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of I/O :
13
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16C710-20E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710-20E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16C710, PIC16C710-20E/P pinout, PIC16C710-20E/P datasheet PDF, PIC16C710-20E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710-20E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C710-20E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710-20E/P Overview
PIC16C710-20E/P Features
The PIC16C710-20E/P microcontroller includes several key features that enhance its functionality:
  • 8-bit processing capability for efficient data handling.
  • 896 bytes of OTP memory for reliable code storage.
  • Low power consumption, ideal for battery-operated applications.
  • Broad operating voltage range (2.5V to 5.5V), accommodating various power supplies.