PIC16C710-20/SS
Mfr.Part #
PIC16C710-20/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Microcontrollers
PWM Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Device Core :
Supply Current-Max :
30mA
Frequency :
20MHz
Data Converter :
A/D 4x8b
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Memory Type :
EPROM
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Access Time :
20 μs
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Voltage :
5V
Interface :
I2C, SPI, USART
Base Product Number :
PIC16C710
DMA Channels :
No
Length :
7.2mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Radiation Hardening :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
PIC16C710
EEPROM Size :
Data Converters :
A/D 4x8b
Number of I/O :
13
Height Seated (Max) :
2mm
Number of Pins :
20
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
20MHz
Memory Size :
512B
DAC Channels :
RAM Size :
36 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
External
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Terminations :
20
Has ADC :
ROM (words) :
512
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Timers/Counters :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
8 Weeks
Connectivity :
Power Supplies :
5V
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
Datasheets
PIC16C710-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C710, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16C710-20/SS pinout, PIC16C710-20/SS datasheet PDF, PIC16C710-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.