PIC16C66-20/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C66-20/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
3
Max Supply Voltage :
6 V
Tradename :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Memory Size :
14kB
RoHS :
Compliant
Supply Current-Max :
20mA
DAC Channels :
No
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
22
Data Converters :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Length :
17.894mm
DMA Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Max Frequency :
20 MHz
Pin Count :
28
Core Size :
8-Bit
Data Bus Width :
8B
Height :
2.31 mm
Number of Terminations :
28
Number of Pins :
Width :
7.49 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Min Supply Voltage :
4 V
Base Part Number :
PIC16C66
Terminal Pitch :
1.27mm
Power Supplies :
5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Product :
MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ROM (words) :
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
5V
Package :
Tube
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bit Size :
8
Program Memory Type :
OTP
Minimum Operating Temperature :
0 C
Brand :
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Access Time :
20 μs
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.642mm
RAM Size :
368 x 8
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Min Operating Temperature :
0 °C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
7 Weeks
Oscillator Type :
External
Microchip
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
28-SOIC
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
5V
Number of I/Os :
22
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Has ADC :
Published :
Core Architecture :
PIC
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
70 °C
Watchdog Timer :
Core Processor :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Series :
PIC® 16C
EEPROM Size :
Device Core :
CPU Family :
Speed :
20MHz
On Chip Program ROM Width :
14
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Base Product Number :
PIC16C66
Number of Programmable I/O :
Radiation Hardening :
Memory Type :
OTP
Datasheets
PIC16C66-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C66, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C66-20/SO pinout, PIC16C66-20/SO datasheet PDF, PIC16C66-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.