PIC16C65B-20E/PQ
Mfr.Part #
PIC16C65B-20E/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
33
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tray
Access Time :
20 μs
Speed :
20MHz
Terminal Form :
Gull wing
Length :
10mm
Power Supplies :
5V
Bit Size :
44
Terminal Pitch :
0.8mm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Package :
Tray
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
RoHS :
Compliant
Max Frequency :
20 MHz
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
QUAD
Series :
PIC® 16C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
No
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Frequency :
20MHz
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
44-QFP
Supply Current-Max :
20mA
Max Operating Temperature :
125 °C
Surface Mount :
Max Power Dissipation :
1W
3 (168 Hours)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Oscillator Type :
External
Radiation Hardening :
Data Converters :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Processor :
PWM Channels :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Supply Voltage :
3.65 V
Product Status :
Obsolete
Min Operating Temperature :
-40 °C