PIC16C65B-20E/P
Mfr.Part #
PIC16C65B-20E/P
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Bit Size :
8
Frequency :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Program Memory Type :
OTP
Has ADC :
Min Supply Voltage :
3.65 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Operating Temperature :
125 °C
Speed :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
44-QFP
yes
Terminal Pitch :
0.8mm
CPU Family :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
PWM Channels :
Package :
Tray
Min Operating Temperature :
-40 °C
JESD-609 Code :
e3
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
Number of Terminations :
44
Supply Current-Max :
20mA
Pbfree Code :
Max Frequency :
20 MHz
Base Part Number :
PIC16C65B
33
Power Supplies :
5V
Core Processor :
Length :
10mm