PIC16C65A-20/PQ
Mfr.Part #
PIC16C65A-20/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
Speed :
20MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Data Converters :
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Package / Case :
44-QFP
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
No
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
JESD-609 Code :
e3
Height :
2 mm
Frequency :
20MHz
Access Time :
20 μs
EEPROM Size :
Brand :
Pin Count :
44
Product :
MCU
Product Status :
Active
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Max Operating Temperature :
70 °C
Published :
Operating Supply Voltage :
5V
Max Frequency :
20 MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Min Supply Voltage :
4 V
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Device Core :
PIC
Tradename :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Surface Mount
Number of I/O :
44
Number of Terminations :
Power Supplies :
5V
Package :
Tray
CPU Family :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
10 mm
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Bit Size :
8
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
1W
Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
Core Architecture :
Minimum Operating Temperature :
0 C
Core Processor :
Number of I/Os :
Radiation Hardening :
On Chip Program ROM Width :
14
Max Supply Voltage :
6 V
Terminal Pitch :
0.8mm
Has ADC :
Min Operating Temperature :
0 °C
Operating Temperature :
0°C~70°C TA