PIC16C65A-10E/P
Mfr.Part #
PIC16C65A-10E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Base Product Number :
PIC16C65
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Supplier Device Package :
40-PDIP
CPU Family :
PIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Mounting Type :
Through Hole
Oscillator Type :
External
Number of Terminations :
40
Speed :
10MHz
Pin Count :
40
Number of Pins :
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency :
10MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Type :
EPROM
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Length :
52.07mm
DAC Channels :
Access Time :
10 μs
Has ADC :
Height Seated (Max) :
5.715mm
Terminal Position :
Dual
Product Status :
Obsolete
Power Supplies :
5V
EEPROM Size :
Supply Voltage :
5V
RAM Size :
192 x 8
Base Part Number :
PIC16C65A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
7kB
Max Power Dissipation :
1W