PIC16C63A-20I/SO
Mfr.Part #
PIC16C63A-20I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage (Min) :
2.5(V)
JESD-609 Code :
e3
Number of Bits :
8
Max Frequency :
20 MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Number of Timers/Counters :
3
Min Operating Temperature :
-40 °C
# I/Os (Max) :
22
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Core Processor :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Operating Temperature :
85 °C
EEPROM Size :
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Watchdog Timer :
yes
Max Supply Voltage :
5.5 V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature Classification :
Industrial
Terminal Position :
Dual
Programmable :
yes
Minimum Operating Temperature :
192 x 8
Product :
MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation :
1W
Operating Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package Type :
SOIC W
Length :
17.87 mm
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Min Supply Voltage :
4 V
Device Core Size :
8(b)
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
7.49 mm
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Core Size :
8-Bit
Operating Supply Voltage (Max) :
6(V)
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Data Converters :
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
RoHS :
Details
Operating Temperature (Min) :
Data Bus Width :
8B
Termination :
SMD/SMT
Program Memory Type :
OTP
On Chip Program ROM Width :
14
DMA Channels :
No
Mount :
Surface Mount
Mounting :
Schedule B :
Pin Count :
28
CPU Family :
PIC
Brand :
DAC Channels :
Core Architecture :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of PWM Channels :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Speed :
20MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Programmable I/O :
22
Access Time :
20 μs
Number of Terminations :
28
Clock Freq :
Product Status :
Active
Device Core :
Memory Size :
7kB
Number of Timers - General Purpose :
3
Memory Type :
EPROM, OTP
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of I/Os :
22 I/O
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Height :
2.31 mm
Qualification :
Supplier Device Package :
28-SOIC
Number of Pins :
Total Internal Ram Size :
192B(kB)
Has ADC :
Bit Size :
Lead Free
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Pbfree Code :
Tradename :
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Rad Hardened :
Package :
Tube
Operating Temperature (Max) :
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
5V
Datasheets
PIC16C63A-20I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C63A, PIC16C63A-20I/SO pinout, PIC16C63A-20I/SO datasheet PDF, PIC16C63A-20I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C63A-20I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20I/SO Overview
PIC16C63A-20I/SO Features
The PIC16C63A-20I/SO is equipped with 7KB of OTP memory which offers ample space for application code and data storage. Operating at 20 MHz, it provides the speed necessary for responsive, real-time applications. Encased in a 28SOIC package, it is engineered for durability and efficient space usage in board designs. The microcontroller also supports a wide range of peripherals, enhancing its utility in various electronic applications.