PIC16C63A-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C63A-20E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Operating Supply Voltage :
5V
No
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Length :
10.2mm
Base Product Number :
PIC16C63
Max Power Dissipation :
1W
PIC
Memory Type :
EPROM
Height Seated (Max) :
1.98mm
Bit Size :
8
Access Time :
20 μs
Package :
Tube
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
On Chip Program ROM Width :
14
Radiation Hardening :
Number of Pins :
Speed :
20MHz
Memory Size :
7kB
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Type :
OTP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size :
192 x 8
Frequency :
20MHz
Device Core :
PIC
Supplier Device Package :
28-SSOP
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC16C63A
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
3
Series :
PIC® 16C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Terminal Pitch :
0.65mm
External
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
Screening Level :
AEC-Q100
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Datasheets
PIC16C63A-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C63A, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, PIC16C63A-20E/SS pinout, PIC16C63A-20E/SS datasheet PDF, PIC16C63A-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.