PIC16C63A-20/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C63A-20/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
192 x 8
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
20MHz
Operating Temp Range :
0C to 70C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Operating Temperature (Max) :
70C
Height :
1.75 mm
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
5.3 mm
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Mounting :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Core Processor :
PIC
Number of Terminations :
28
Core Size :
8-Bit
Memory Type :
EPROM
Memory Size :
7kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Clock Freq :
20(MHz)
Programmable :
yes
Instruction Set Architecture :
RISC
Minimum Operating Temperature :
0 C
Data Bus Width :
8B
Watchdog Timer :
yes
Pbfree Code :
Terminal Form :
Gull wing
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Number of Timers - General Purpose :
3
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
28
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Package Type :
SSOP
# I/Os (Max) :
22
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Microchip
Pin Count :
Power Supplies :
5V
Oscillator Type :
External
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Number of I/Os :
22 I/O
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 16C
Operating Supply Voltage (Typ) :
ROM (words) :
Product :
MCU
Height Seated (Max) :
1.98mm
Data Converters :
Packaging :
Tube
RoHS :
Details
Mounting Type :
Tradename :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
CPU Family :
Bit Size :
8
Base Product Number :
PIC16C63
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Access Time :
20 μs
PWM Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Published :
Rad Hardened :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Frequency :
20MHz
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supply Current-Max :
20mA
Total Internal Ram Size :
192B(kB)
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Timers/Counters :
3
On Chip Program ROM Width :
14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/O :
22
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Program Memory Type :
OTP
DMA Channels :
Operating Temperature (Min) :
0C
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Base Part Number :
PIC16C63A
Device Core Size :
8(b)
Length :
10.2mm
Supplier Device Package :
28-SSOP
Datasheets
PIC16C63A-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16C63A, PIC16C63A-20/SS pinout, PIC16C63A-20/SS datasheet PDF, PIC16C63A-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.