PIC16C62B-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16C62B-20I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
Microcontrollers
Mount :
Gull wing
Tradename :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Program Memory Type :
OTP
Data Converters :
Brand :
DMA Channels :
No
Base Product Number :
PIC16C62
Programmable :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Instruction Set Architecture :
RISC
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Timers/Counters :
3
Series :
PIC® 16C
Product Status :
Active
Number of Terminations :
28
Power Supplies :
5V
Speed :
20MHz
Number of I/O :
22
Clock Freq :
20(MHz)
Number of Timers - General Purpose :
3
Device Core Size :
8(b)
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Supplier Device Package :
28-SSOP
Pbfree Code :
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Pins :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ROM (words) :
Microchip
Frequency :
20MHz
Access Time :
20 μs
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
I2C/SPI
EEPROM Size :
Base Part Number :
PIC16C62B
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Type :
EPROM, FLASH
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Package :
Tube
Number of I/Os :
28 I/O
ROHS3 Compliant
Rad Hardened :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Width :
5.3 mm
Published :
Device Core :
Has ADC :
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Height Seated (Max) :
1.98mm
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Radiation Hardening :
Supply Current-Max :
20mA
Operating Temperature Classification :
Industrial
Watchdog Timer :
Pin Count :
Operating Supply Voltage :
5V
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature (Max) :
85C
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
On Chip Program ROM Width :
14
Interfaces :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Operating Supply Voltage (Typ) :
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
3.5kB
Length :
10.2mm
Interface :
I2C, SPI, SSP, USART
Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Package Type :
SSOP
Operating Temperature (Min) :
-40C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
CPU Family :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
128 x 8
# I/Os (Max) :
22
Height :
1.75 mm
Core Processor :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Datasheets
PIC16C62B-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62B-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16C62B, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C62B-20I/SS pinout, PIC16C62B-20I/SS datasheet PDF, PIC16C62B-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62B-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.