PIC16C62B-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C62B-20E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Current-Max :
20mA
DAC Channels :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
28
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
I2C, SPI
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
EEPROM Size :
Length :
10.2mm
Power Supplies :
5V
On Chip Program ROM Width :
14
Product Status :
Obsolete
Memory Size :
3.5kB
Base Part Number :
PIC16C62B
Core Processor :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Access Time :
20 μs
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RAM Size :
128 x 8
Terminal Form :
Gull wing
PIC® 16C
PWM Channels :
yes
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Number of Pins :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/O :
22
Frequency :
20MHz
OTP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
1W
Pbfree Code :
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
DMA Channels :
Supplier Device Package :
28-SSOP
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PIC16C62
CPU Family :
PIC
Has ADC :
External
Interface :
I2C, SPI, SSP
Surface Mount :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
Datasheets
PIC16C62B-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62B-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C62B, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16C62B-20E/SS pinout, PIC16C62B-20E/SS datasheet PDF, PIC16C62B-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62B-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.