PIC16C62A-10E/SP
Mfr.Part #
PIC16C62A-10E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SPDIP
Max Power Dissipation :
1W
Base Part Number :
PIC16C62A
8
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Access Time :
10 μs
RAM Size :
128 x 8
Interface :
I2C, SPI
Height Seated (Max) :
4.572mm
ROM (words) :
Frequency :
10MHz
Connectivity :
I2C, SPI
Published :
PWM Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pin Count :
28
DMA Channels :
Number of Terminations :
28
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Speed :
10MHz
Number of Pins :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC16C62
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Has ADC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of I/O :
22
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V