PIC16C62A-10E/SO
Mfr.Part #
PIC16C62A-10E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Base Part Number :
PIC16C62A
Surface Mount :
yes
DAC Channels :
Product Status :
Obsolete
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
10MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
3.5kB
8B
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.642mm
ROM (words) :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
I2C, SPI, USART
Max Power Dissipation :
1W
Base Product Number :
PIC16C62
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
17.894mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Number of I/O :
22
Access Time :
10 μs
Number of Timers/Counters :
3
Lead Free
Has ADC :
No
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supplier Device Package :
28-SOIC
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
yes
Connectivity :
I2C, SPI
Speed :
10MHz
Number of Terminations :
28
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
DMA Channels :
PWM Channels :
Terminal Pitch :
1.27mm
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pin Count :
28
Datasheets
PIC16C62A-10E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62A-10E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C62A, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, PIC16C62A-10E/SO pinout, PIC16C62A-10E/SO datasheet PDF, PIC16C62A-10E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62A-10E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.