PIC16C622-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C622-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Speed :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
5V
Number of I/O :
13
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16C622
Product Status :
Active
PWM Channels :
No
Bit Size :
No
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC16C622
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~6V
Memory Size :
3.5kB
Core Processor :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® 16C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Pins :
20
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
1
Frequency :
20MHz
DMA Channels :
Length :
7.2mm
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Power Dissipation :
1W
Pin Count :
20
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Supplier Device Package :
20-SSOP
RAM Size :
128 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
EPROM
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
CPU Family :
Access Time :
20 μs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V