PIC16C620-20/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C620-20/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
2.54mm
Height :
3.3 mm
Terminal Position :
Dual
Device Core :
PIC
Radiation Hardening :
No
DMA Channels :
No
Width :
6.35 mm
ECCN Code :
EAR99
Tradename :
PIC
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
External
Brand :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Timers/Counters :
1
PWM Channels :
Packaging :
Tube
Package :
Tube
Access Time :
20 μs
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16C620
Frequency :
20MHz
Program Memory Type :
OTP
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
4.32mm
Data Bus Width :
8B
Number of Terminations :
18
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
18
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Has ADC :
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Microchip
Product :
MCU
Supplier Device Package :
18-PDIP
Published :
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
Through Hole
Connectivity :
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Number of I/Os :
13 I/O
Surface Mount :
Data Converters :
Max Power Dissipation :
1W
Power Supplies :
3.3/5V
Supply Voltage :
5V
Watchdog Timer :
yes
DAC Channels :
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Bit Size :
8
Base Part Number :
PIC16C620
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
EEPROM Size :
Speed :
20MHz
Length :
22.8mm
RAM Size :
80 x 8
Minimum Operating Temperature :
0 C
Number of I/O :
13
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Series :
PIC® 16C
Mounting Type :
Through Hole
Memory Size :
896B
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Current-Max :
20mA
CPU Family :
Core Processor :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~6V
ROM (words) :
512
Datasheets
PIC16C620-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16C620, Mounting Type:Through Hole, PIC16C620-20/P pinout, PIC16C620-20/P datasheet PDF, PIC16C620-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C620-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.