PIC16C58B-40/SS
Mfr.Part #
PIC16C58B-40/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP
Number of Terminations :
20
Speed :
40MHz
PIC
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
7.2mm
ECCN Code :
EAR99
No
Published :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bit Size :
8
Power Supplies :
2.5/6.25V
Base Part Number :
PIC16C58B
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
CPU Family :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/O :
12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC16C58
DAC Channels :
RAM Size :
73 x 8
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Connectivity :
On Chip Program ROM Width :
12
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package :
Tube
Factory Lead Time :
9 Weeks
Active
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Pin Count :
20
Access Time :
40 μs
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Processor :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
20-SSOP
Frequency :
40MHz
Datasheets
PIC16C58B-40/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-40/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16C58B, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:20, PIC16C58B-40/SS pinout, PIC16C58B-40/SS datasheet PDF, PIC16C58B-40/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-40/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.