PIC16C58B-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16C58B-20I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP
Stock
193
In Stock :
193
Microcontrollers
Supply Current-Max :
16mA
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC16C58
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
RAM Size :
73 x 8
Pin Count :
20
Radiation Hardening :
yes
Length :
7.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 16C
Device Core :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Watchdog Timer :
POR, WDT
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
20-SSOP
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
PIC16C58B
Interface :
I2C, SPI, USART
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Has ADC :
Speed :
20MHz
Data Bus Width :
8B
Mount :
EEPROM Size :
Number of Pins :
On Chip Program ROM Width :
12
Access Time :
20 μs
CPU Family :
Supply Voltage :
5V
Data Converters :
Power Supplies :
5V
DMA Channels :
Datasheets
PIC16C58B-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16C58B, Number of Pins:20, PIC16C58B-20I/SS pinout, PIC16C58B-20I/SS datasheet PDF, PIC16C58B-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.