PIC16C58B-20/SS
Mfr.Part #
PIC16C58B-20/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 20SSOP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
POR, WDT
CPU Family :
PIC
Number of Pins :
20
Active
Operating Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Access Time :
20 μs
RoHS :
Compliant
Number of I/O :
12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Base Product Number :
PIC16C58
Max Supply Voltage :
5.5 V
ECCN Code :
EAR99
3KB 2K x 12
Min Supply Voltage :
4.5 V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Package :
Tube
Max Operating Temperature :
70 °C
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 16C
Max Frequency :
20 MHz
Frequency :
20MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
PIC16C58B
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Memory Size :
2kB
Number of Programmable I/O :
12
Min Operating Temperature :
0 °C
On Chip Program ROM Width :
Length :
7.2mm
RAM Size :
73 x 8
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Terminations :
20
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Core Architecture :
Core Processor :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Pin Count :
Datasheets
PIC16C58B-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16C58B, Number of Terminations:20, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C58B-20/SS pinout, PIC16C58B-20/SS datasheet PDF, PIC16C58B-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.