PIC16C58B-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C58B-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC
Memory Type :
EPROM, OTP
Microchip
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of I/O :
12
Max Power Dissipation :
800mW
Core Size :
8-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height :
2.05 mm
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Brand :
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of I/Os :
12 I/O
Length :
11.55 mm
Power Supplies :
5V
Data Converters :
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Bit Size :
8
Address Bus Width :
8B
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
No
Width :
7.5 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RAM Size :
73 x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mount :
Surface Mount
DAC Channels :
Memory Size :
2kB
Peripherals :
POR, WDT
Speed :
20MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Access Time :
20 μs
Radiation Hardening :
Packaging :
Tube
Nominal Supply Current :
2mA
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tube
ROM (words) :
Number of Timers/Counters :
1
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Frequency :
20MHz
Operating Supply Voltage :
5V
Minimum Operating Temperature :
0 C
Base Part Number :
PIC16C58B
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
2.64mm
CPU Family :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Series :
PIC® 16C
Device Core :
Base Product Number :
PIC16C58
Datasheets
PIC16C58B-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16C58B, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:18, PIC16C58B-20/SO pinout, PIC16C58B-20/SO datasheet PDF, PIC16C58B-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C58B-20/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20/SO Overview
PIC16C58B-20/SO Features
This MCU boasts a variety of features designed to support complex digital control systems. The PIC16C58B-20/SO operates at a speed of 20 MHz, providing rapid processing capabilities essential for real-time applications. It includes 3KB of OTP memory, which is perfect for single-use applications where high reliability is crucial. Additionally, its low-power consumption and broad voltage range enhance its suitability for battery-operated devices.