PIC16C57CT-40/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C57CT-40/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
External
Program Memory Type :
OTP
Data Bus Width :
8B
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Series :
PIC® 16C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
EPROM
Height Seated (Max) :
2.64mm
Number of Terminations :
28
Pin Count :
28
Core Size :
8-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RAM Size :
72 x 8
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Published :
Max Power Dissipation :
800mW
ECCN Code :
3A991.A.2
On Chip Program ROM Width :
12
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DMA Channels :
No
Bit Size :
8
Frequency :
40MHz
Watchdog Timer :
Radiation Hardening :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Timers/Counters :
8
Peripherals :
POR, WDT
Supply Voltage :
5V
Data Converters :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Part Number :
PIC16C57C
Terminal Position :
Dual
PWM Channels :
Power Supplies :
2.5/6.25V
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
Number of I/O :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
40MHz
CPU Family :
PIC
Base Product Number :
PIC16C57
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Connectivity :
Memory Size :
2kB
Supplier Device Package :
28-SOIC
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Datasheets
PIC16C57CT-40/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57CT-40/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16C57C, PIC16C57CT-40/SO pinout, PIC16C57CT-40/SO datasheet PDF, PIC16C57CT-40/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57CT-40/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C57CT-40/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57CT-40/SO Overview
PIC16C57CT-40/SO Features
  • 8位RISC架构:提供高效的处理能力和更快的执行速度。
  • 3KB OTP内存:为数据和程序提供足够的存储空间。
  • 多种输入输出接口:支持灵活的连接和外部设备集成。
  • 宽温度范围:适用于多种工作环境,从-40°C到85°C。