PIC16C57C-20/SS
Mfr.Part #
PIC16C57C-20/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
Stock
1
In Stock :
Microcontrollers
Total Internal Ram Size :
72B(kB)
Memory Size :
3kB
Terminal Form :
Gull wing
Width :
5.3 mm
Package :
Tube
Package Type :
SSOP
Data Converters :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Instruction Set Architecture :
RISC
Supply Voltage :
5V
Device Core Size :
8(b)
Published :
1998
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
10.2 mm
CPU Family :
PIC
Number of Timers - General Purpose :
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature (Max) :
70C
Number of I/Os :
20 I/O
8B
Core Size :
8-Bit
# I/Os (Max) :
20
Product Status :
Active
Series :
PIC® 16C
On Chip Program ROM Width :
12
OTP
Interface Type :
RS-232
Clock Freq :
20(MHz)
RAM Size :
72 x 8
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Programmable :
yes
Microchip
Rad Hardened :
No
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
Supplier Device Package :
28-SSOP
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
EEPROM Size :
Brand :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Base Product Number :
PIC16C57
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
e3
Minimum Operating Temperature :
0 C
Product :
MCU
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temp Range :
0C to 70C
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Tradename :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
28
Packaging :
Tube
Height :
1.75 mm
DMA Channels :
Operating Supply Voltage :
5V
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
0C
Pin Count :
28
Device Core :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
20
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Interface :
RS-232
RoHS :
Details
POR, WDT
Mounting :
Surface Mount
Number of Terminations :
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
PIC16C57C-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57C-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C57C, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, PIC16C57C-20/SS pinout, PIC16C57C-20/SS datasheet PDF, PIC16C57C-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57C-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.