PIC16C57C-20/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C57C-20/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
Through Hole
Number of Terminations :
28
Pbfree Code :
yes
Number of Timers/Counters :
1
Product Status :
Active
Series :
PIC® 16C
Frequency :
20MHz
Oscillator Type :
External
Base Part Number :
PIC16C57C
Supplier Device Package :
28-PDIP
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
4.06mm
CPU Family :
PIC
Program Memory Type :
OTP
DMA Channels :
No
DAC Channels :
No
PWM Channels :
Radiation Hardening :
Core Size :
8-Bit
Data Bus Width :
8B
Data Converters :
Power Supplies :
2.5/6.25V
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Length :
37.21mm
Number of Pins :
28
Interface :
RS-232
Address Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Bits :
8
EEPROM Size :
Memory Size :
3kB
RAM Size :
72 x 8
Minimum Operating Temperature :
0 C
Number of I/Os :
20 I/O
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
POR, WDT
Surface Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product :
MCU
Published :
Number of I/O :
20
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Nominal Supply Current :
2mA
Mounting Type :
Through Hole
Width :
14.22mm
Core Processor :
PIC
Tradename :
Supply Voltage :
5V
Access Time :
20 μs
Base Product Number :
PIC16C57
Factory Lead Time :
6 Weeks
Speed :
20MHz
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
2.54mm
Bit Size :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
REACH SVHC :
No SVHC
Device Core :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Has ADC :
Microchip
Brand :
Number of USB Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Datasheets
PIC16C57C-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57C-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16C57C, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C57C-20/P pinout, PIC16C57C-20/P datasheet PDF, PIC16C57C-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57C-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.