PIC16C56AT-40/SO
Mfr.Part #
PIC16C56AT-40/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Microcontrollers
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Memory Type :
EPROM
Max Power Dissipation :
800mW
Access Time :
40 μs
8
CPU Family :
DMA Channels :
On Chip Program ROM Width :
12
Supply Voltage :
5V
Height Seated (Max) :
2.64mm
Radiation Hardening :
Power Supplies :
2.5/6.25V
Speed :
40MHz
Base Part Number :
PIC16C56A
Product Status :
Obsolete
Number of I/O :
12
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
JESD-609 Code :
e3
ROM (words) :
Number of Terminations :
18
RAM Size :
25 x 8
Connectivity :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Product Number :
PIC16C56
Published :
Memory Size :
1kB
Frequency :
40MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
18
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Length :
11.53mm
Datasheets
PIC16C56AT-40/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56AT-40/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16C56A, Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C56AT-40/SO pinout, PIC16C56AT-40/SO datasheet PDF, PIC16C56AT-40/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56AT-40/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.