PIC16C56A-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C56A-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
PIC16C56A
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
5V
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Memory Size :
1kB
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
20MHz
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Connectivity :
Mount :
Surface Mount
Access Time :
20 μs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Number of Timers/Counters :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Program ROM Width :
12
Memory Type :
EPROM, FLASH
Product Status :
Active
Base Product Number :
PIC16C56
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Frequency :
16MHz
CPU Family :
DMA Channels :
Interface :
EBI/EMI, SPI, UART, USART, USB
20
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
7.2mm
Number of Pins :
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
800mW
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
PWM Channels :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of I/O :
12
EEPROM Size :
Device Core :
Datasheets
PIC16C56A-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56A-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C56A, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, PIC16C56A-20E/SS pinout, PIC16C56A-20E/SS datasheet PDF, PIC16C56A-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56A-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.