PIC16C56A-20/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C56A-20/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
PIC16C56
Memory Size :
1kB
Tradename :
PIC
Speed :
20MHz
Core Processor :
PIC
Packaging :
Tube
RAM Size :
25 x 8
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Frequency :
20MHz
Number of UART Channels :
Operating Temperature (Max) :
70C
Bit Size :
8
Dimensions :
22.99 x 6.6 x 3.68mm
Programmable :
yes
Data Converters :
Number of Bits :
8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
22.99mm
Device Core :
Product :
MCU
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Style :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rad Hardened :
No
PWM Channels :
No
Device Core Size :
8(b)
Pin Count :
18
Peripherals :
POR, WDT
ECCN Code :
EAR99
Connectivity :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Pins :
18
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Number of SPI Channels :
Number of I/Os :
12 I/O
Mount :
Supply Voltage :
5V
Watchdog Timer :
yes
Access Time :
20 μs
Width :
6.6mm
Number of Ethernet Channels :
Number of Terminations :
MSL :
Product Status :
Active
Number of I/O :
12
Qualification :
# I/Os (Max) :
12
EEPROM Size :
Package Type :
PDIP
Base Part Number :
PIC16C56A
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
Height :
3.68mm
Family Name :
PIC16C
Operating Temperature (Min) :
0C
Series :
PIC® 16C
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
5V
Microchip
Power Supplies :
5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
1
Clock Freq :
Radiation Hardening :
Core Size :
8-Bit
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Type :
OTP
DAC Channels :
Number of I2C Channels :
Mounting :
Instruction Set Architecture :
RISC
Supplier Device Package :
18-PDIP
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Operating Temp Range :
0C to 70C
Total Internal Ram Size :
25B(kB)
CPU Family :
RoHS :
Details
Nominal Supply Current :
2mA
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Brand :
Oscillator Type :
External
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Data Bus Width :
8B
Package :
Tube
Number of Timers - General Purpose :
1
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
DMA Channels :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Type :
EPROM, OTP
Address Bus Width :
Datasheets
PIC16C56A-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56A-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16C56A, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C56A-20/P pinout, PIC16C56A-20/P datasheet PDF, PIC16C56A-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56A-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C56A-20/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56A-20/P Overview
PIC16C56A-20/P Features
The PIC16C56A-20/P microcontroller offers several key features that enhance its functionality in complex electronic systems. These include its 1.5KB of OTP (One-Time Programmable) memory, which provides a secure and permanent solution for storing firmware. The MCU operates with a standard voltage of 5V, suitable for common electronic applications, and supports a 20 MHz crystal oscillator, which allows for precise and stable operation. Its low power consumption and broad temperature range make it highly adaptable for various industrial applications.