PIC16C55A-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C55A-20/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Min Operating Temperature :
0 °C
Interface :
RS-232
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product :
MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Type :
EPROM, OTP
Min Supply Voltage :
4.5 V
Mounting Style :
SMD/SMT
CPU Family :
PIC
Max Power Dissipation :
800mW
Base Part Number :
PIC16C55A
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Product Status :
Active
Mount :
Surface Mount
Tradename :
Packaging :
Tube
Width :
7.59mm
DMA Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/Os :
20 I/O
512B
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
18.08mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Max Operating Temperature :
70 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
25 x 8
Access Time :
20 μs
Data Converters :
Microchip
Base Product Number :
PIC16C55
Brand :
External
Address Bus Width :
8B
RoHS :
Details
Max Frequency :
20 MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Number of Terminations :
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
2.5/6.25V
Speed :
20MHz
EEPROM Size :
Factory Lead Time :
7 Weeks
ROM (words) :
512
Schedule B :
PWM Channels :
Minimum Operating Temperature :
0 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
OTP
Nominal Supply Current :
2mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.39mm
Bit Size :
8
Published :
Max Supply Voltage :
5.5 V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PIC16C55A-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C55A, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, PIC16C55A-20/SO pinout, PIC16C55A-20/SO datasheet PDF, PIC16C55A-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C55A-20/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20/SO Overview
PIC16C55A-20/SO Features
This microcontroller unit (MCU) operates at 20 MHz, providing rapid processing speeds for various applications. It supports a wide voltage range and includes essential features such as an 8-bit timer, watchdog timer, and versatile I/O options. The PIC16C55A-20/SO is tailored to meet the rigorous demands of high-control environments and applications requiring a dependable MCU solution.