PIC16C55A-20/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C55A-20/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Stock
213
In Stock :
213
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Dimensions :
37.21 x 14.22 x 4.06mm
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of I/Os :
20 I/O
Product :
MCU
Number of Pins :
28
Number of I/O :
20
Bit Size :
8
Mounting Style :
Through Hole
Supply Voltage :
5V
Speed :
20MHz
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Data Converters :
RoHS :
Details
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Total Internal Ram Size :
24B(kB)
Number of Timers/Counters :
1
Width :
14.22mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Radiation Hardening :
No
DMA Channels :
No
Core Size :
8-Bit
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
Memory Size :
512B
PWM Channels :
Operating Temp Range :
0C to 70C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Product Status :
Active
Watchdog Timer :
yes
Connectivity :
Pbfree Code :
yes
Rad Hardened :
Number of SPI Channels :
0
Device Core :
PIC
Packaging :
Tube
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of Terminations :
28
Min Supply Voltage :
4.5 V
Number of Timers - General Purpose :
1
Series :
PIC® 16C
Max Power Dissipation :
800mW
Peripherals :
POR, WDT
Package Type :
PDIP
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Base Part Number :
PIC16C55A
Memory Type :
EPROM
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
ROM (words) :
512
Brand :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Max Frequency :
20 MHz
Core Processor :
PIC
Device Core Size :
8(b)
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
# I/Os (Max) :
20
Mount :
Through Hole
Has ADC :
Programmable :
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Type :
OTP
Tradename :
RAM Size :
25 x 8
Core Architecture :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Address Bus Width :
8B
Length :
37.21mm
Nominal Supply Current :
2mA
Number of I2C Channels :
0
Pin Count :
Mounting Type :
Microchip
Family Name :
PIC16C
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Max Operating Temperature :
70 °C
Number of UART Channels :
Schedule B :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Clock Freq :
Min Operating Temperature :
0 °C
Supplier Device Package :
28-PDIP
Number of Programmable I/O :
Height :
4.06mm
Oscillator Type :
External
CPU Family :
Power Supplies :
2.5/6.25V
Frequency :
20MHz
Package :
Tube
Operating Temperature (Max) :
Instruction Set Architecture :
RISC
Mounting :
Contact Plating :
Tin
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature (Min) :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Interface Type :
RS-232
DAC Channels :
Base Product Number :
PIC16C55
Interface :
RS-232
Access Time :
20 μs
Data Bus Width :
Number of Ethernet Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC16C55A-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16C55A, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, PIC16C55A-20/P pinout, PIC16C55A-20/P datasheet PDF, PIC16C55A-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C55A-20/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-20/P Overview
PIC16C55A-20/P Features
The PIC16C55A-20/P microcontroller includes several key features that make it a versatile choice for a wide range of applications. It operates at 20 MHz, providing a solid balance of speed and power efficiency. The integration of a robust instruction set enhances execution speed and task management. With 768 bytes of on-chip OTP program memory, it is tailored for applications where program permanence is paramount. Additional features include 25 I/O pins, low power consumption, and an integrated watchdog timer that contributes to system reliability.