PIC16C55A-04/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C55A-04/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Package :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Terminal Position :
Dual
Interface :
RS-232
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Access Time :
4 µs
Has ADC :
No
Number of Terminations :
28
Memory Type :
EPROM
EEPROM Size :
Min Operating Temperature :
0 °C
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
512B
Microchip
Tradename :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS :
Compliant
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
28
RAM Size :
25 x 8
Width :
5.3 mm
ROM (words) :
512
Published :
Packaging :
Tube
Minimum Operating Temperature :
0 C
Core Architecture :
PIC
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Peripherals :
POR, WDT
Number of Programmable I/O :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
PIC® 16C
Core Processor :
Base Part Number :
PIC16C55A
Interface Type :
RS-232
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Operating Temperature :
70 °C
Number of I/Os :
20
On Chip Program ROM Width :
12
DAC Channels :
No
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
4MHz
PWM Channels :
Program Memory Type :
OTP
Base Product Number :
PIC16C55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
Speed :
4MHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pin Count :
Height :
1.75 mm
Radiation Hardening :
Core Size :
8-Bit
Bit Size :
8
CPU Family :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Product :
MCU
Product Status :
Active
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Frequency :
40 MHz
Number of I/O :
Min Supply Voltage :
4.5 V
Number of Timers/Counters :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
28-SSOP
Operating Supply Voltage :
5V
Brand :
Oscillator Type :
External
Length :
10.2 mm
Datasheets
PIC16C55A-04/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C55A, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C55A-04/SS pinout, PIC16C55A-04/SS datasheet PDF, PIC16C55A-04/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.