PIC16C55A-04/SP
Mfr.Part #
PIC16C55A-04/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
Stock
535
In Stock :
535
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Frequency :
4MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mount :
Through Hole
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Width :
14.22mm
Tradename :
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Base Part Number :
PIC16C55A
Product :
MCU
PIC
Number of USB Channels :
0
RISC
Published :
1997
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Height :
4.06mm
RoHS :
Details
Number of I/Os :
20 I/O
Speed :
4MHz
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
800mW
EEPROM Size :
Terminal Pitch :
2.54mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
+ 70 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package Type :
SPDIP
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
37.21mm
Mounting :
Microchip
Datasheets
PIC16C55A-04/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C55A, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, PIC16C55A-04/SP pinout, PIC16C55A-04/SP datasheet PDF, PIC16C55A-04/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.