PIC16C55A-04/SO
Mfr.Part #
PIC16C55A-04/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Width :
7.59mm
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
Memory Size :
512B
Dimensions :
18.08 x 7.59 x 2.39mm
Number of UART Channels :
Max Operating Temperature :
70 °C
Active
Number of Programmable I/O :
Tube
Number of SPI Channels :
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Max Frequency :
4 MHz
8(b)
Min Supply Voltage :
4.5 V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
No
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
4 µs
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS :
Compliant
Speed :
4MHz
EEPROM Size :
Schedule B :
Frequency :
4MHz
5.5(V)
Number of Ethernet Channels :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Rad Hardened :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
28-SOIC
Interface Type :
RS-232
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
Matte Tin (Sn)
Number of I2C Channels :
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Processor :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
800mW
Length :
18.08mm
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
0 °C
Total Internal Ram Size :
24B(kB)
Core Architecture :
CPU Family :
Programmable :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height :
2.39mm
Package Type :
SOIC W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
8-Bit
Family Name :
PIC16C
Datasheets
PIC16C55A-04/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C55A, Mounting Type:Surface Mount, PIC16C55A-04/SO pinout, PIC16C55A-04/SO datasheet PDF, PIC16C55A-04/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C55A-04/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SO Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/SO is a highly versatile and robust 8-bit microcontroller from Microchip Technology, designed to offer an optimal solution for a variety of embedded applications. This MCU features a compact 28-SOIC package and is equipped with 768 bytes of OTP memory, providing a stable and efficient platform for software development and device control. Its ability to operate at up to 4 MHz, combined with low-power consumption, makes it especially suitable for cost-sensitive and space-constrained applications.
PIC16C55A-04/SO Features
  • 8-bit microcontroller architecture
  • Operational speed of up to 4 MHz