PIC16C55A-04/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C55A-04/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Series :
PIC® 16C
Brand :
Microchip
DMA Channels :
No
Core Size :
8-Bit
Mount :
Through Hole
Product Status :
Active
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
37.21mm
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Termination :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
28-PDIP
Programmable :
yes
RoHS :
Details
Memory Size :
512B
# I/Os (Max) :
20
Number of I/O :
20
Operating Temperature (Max) :
70C
Number of Timers - General Purpose :
1
Mounting :
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
Device Core Size :
8(b)
Number of Pins :
28
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
Dual
Number of SPI Channels :
Packaging :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Access Time :
4 µs
Base Part Number :
PIC16C55A
Number of I2C Channels :
Interface :
RS-232
ROM (words) :
512
Pin Count :
28
Oscillator Type :
External
Power Supplies :
2.5/6.25V
Number of Terminations :
CPU Family :
PIC
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Rad Hardened :
Memory Type :
EPROM, OTP
Operating Temp Range :
0C to 70C
Number of Ethernet Channels :
Package Type :
PDIP
PWM Channels :
Package :
Tube
Qualification :
Tradename :
PIC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Program Memory Type :
OTP
Bit Size :
8
MSL :
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Clock Freq :
4(MHz)
Peripherals :
POR, WDT
Family Name :
PIC16C
DAC Channels :
Data Converters :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of USB Channels :
Core Processor :
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
Pbfree Code :
yes
Number of Timers/Counters :
1
Program Memory Size :
768B 512 x 12
RAM Size :
25 x 8
Speed :
4MHz
Operating Temperature (Min) :
0C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Bits :
8
Number of UART Channels :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Interface Type :
RS-232
Mounting Type :
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/Os :
20 I/O
Mounting Style :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Lead Free :
Lead Free
Dimensions :
37.21 x 14.22 x 4.06mm
Frequency :
4MHz
Nominal Supply Current :
2mA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Base Product Number :
PIC16C55
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
Product :
MCU
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Instruction Set Architecture :
RISC
Width :
14.22mm
Max Power Dissipation :
800mW
REACH SVHC :
No SVHC
Address Bus Width :
Device Core :
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Height :
4.06mm
EEPROM Size :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
ECCN Code :
EAR99
Total Internal Ram Size :
24B(kB)
Datasheets
PIC16C55A-04/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C55A, Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, PIC16C55A-04/P pinout, PIC16C55A-04/P datasheet PDF, PIC16C55A-04/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55A-04/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.