PIC16C554-20E/P
Mfr.Part #
PIC16C554-20E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Microcontrollers
Number of I/Os :
13
Lead Free
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Terminations :
18
Power Supplies :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
512
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
18-PDIP
Number of Pins :
18
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Height Seated (Max) :
3.94mm
Base Part Number :
PIC16C554
Speed :
20MHz
Base Product Number :
PIC16C554
RAM Size :
80 x 8
Published :
Number of Programmable I/O :
13
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Supply Voltage :
5.5 V
On Chip Program ROM Width :
14
Connectivity :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
896B
DMA Channels :
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
Min Supply Voltage :
3 V
Surface Mount :
CPU Family :
Access Time :
20 μs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS :
Compliant
Max Frequency :
20 MHz
8-Bit
Core Architecture :
Terminal Pitch :
2.54mm
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Length :
22.73mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
20mA
Radiation Hardening :
Frequency :
20MHz
Package :
Tube
Datasheets
PIC16C554-20E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C554-20E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16C554, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, PIC16C554-20E/P pinout, PIC16C554-20E/P datasheet PDF, PIC16C554-20E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C554-20E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.