PIC16C55-RC/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C55-RC/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Memory Type :
OTP
Series :
PIC® 16C
Pin Count :
28
Interface Type :
RS-232
Number of Timers - General Purpose :
1
Number of Terminations :
28
Speed :
40 MHz
Surface Mount :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Base Part Number :
PIC16C55
Operating Temperature (Max) :
70C
Programmable :
yes
Access Time :
4 µs
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Supply Voltage :
5V
Max Frequency :
4 MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Watchdog Timer :
yes
Operating Temp Range :
0C to 70C
Mounting Style :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Operating Temperature (Min) :
0C
ROM Programmability :
EPROM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~6.25V
Core Architecture :
PIC
Terminal Position :
Dual
Number of Programmable I/O :
20
Width :
7.49mm
Operating Supply Voltage (Max) :
6.25(V)
Length :
35.18mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of I/O :
20
DMA Channels :
No
EEPROM Size :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Brand :
Data Bus Width :
8B
Oscillator Type :
External
Core Processor :
PIC
Program Memory Type :
OTP
Microchip
Max Supply Voltage :
6.25 V
Interface :
I2C, RS-232, SPI, USART
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Clock Freq :
4(MHz)
Data Converters :
Product :
MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6.25V
Number of Bits :
8
Peripherals :
POR, WDT
Package Type :
PDIP
Min Operating Temperature :
0 °C
Termination :
Through Hole
Connectivity :
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Instruction Set Architecture :
RISC
Max Power Dissipation :
1W
Has ADC :
RoHS :
Compliant
Core Size :
8-Bit
Radiation Hardening :
Package :
Tube
Device Core Size :
8(b)
DAC Channels :
Memory Size :
768B
REACH SVHC :
No SVHC
Bit Size :
8
# I/Os (Max) :
Rad Hardened :
Total Internal Ram Size :
24B(kB)
RAM Size :
24 x 8
Number of I/Os :
Tradename :
Height :
3.43mm
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
28-PDIP
Mounting :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Device Core :
PWM Channels :
Min Supply Voltage :
3 V
Schedule B :
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
4MHz
Minimum Operating Temperature :
Base Product Number :
PIC16C55
Max Operating Temperature :
70 °C
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Mounting Type :
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Timers/Counters :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Datasheets
PIC16C55-RC/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-RC/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16C55, Number of Pins:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, PIC16C55-RC/P pinout, PIC16C55-RC/P datasheet PDF, PIC16C55-RC/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-RC/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C55-RC/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-RC/P Overview
PIC16C55-RC/P Features
  • 8-bit processing capability for efficient data handling.
  • 768 bytes of OTP memory, ideal for one-time programmable applications.
  • Comprehensive I/O options with 20 I/O pins.
  • Low power consumption which enhances the overall efficiency of the device.
  • Wide operating voltage range (2.5V to 5.5V), allowing flexibility in circuit design.