PIC16C55-HS/SP
Mfr.Part #
PIC16C55-HS/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
28
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Speed :
40 MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
On Chip Data RAM Width :
8
Access Time :
20 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface :
RS-232
RAM Size :
24 x 8
Number of Timers/Counters :
1
Pin Count :
28
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Package :
Tube
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Base Product Number :
PIC16C55
Number of I/O :
20
Supply Voltage :
5V
RAM (words) :
24
Mounting Type :
Through Hole
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
4.06mm
ROM (words) :
512
Oscillator Type :
External
Device Core :
Memory Size :
768B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Base Part Number :
PIC16C55
Max Power Dissipation :
800mW
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Length :
34.67mm
Packaging :
Tube
Connectivity :
Number of Pins :
Product Status :
Active
Datasheets
PIC16C55-HS/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-HS/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16C55, Number of Pins:28, PIC16C55-HS/SP pinout, PIC16C55-HS/SP datasheet PDF, PIC16C55-HS/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-HS/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.