PIC16C54T-10E/SO
Mfr.Part #
PIC16C54T-10E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Memory Size :
512B
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
18-SOIC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Max Power Dissipation :
800mW
RAM (words) :
25
DMA Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
10MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
Speed :
40 MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
2.64mm
Access Time :
10 μs
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Bit Size :
8
On Chip Data RAM Width :
Memory Type :
EPROM
Surface Mount :
EEPROM Size :
Datasheets
PIC16C54T-10E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C54, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:18, PIC16C54T-10E/SO pinout, PIC16C54T-10E/SO datasheet PDF, PIC16C54T-10E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C54T-10E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54T-10E/SO Overview
PIC16C54T-10E/SO Features
  • 8-bit CMOS technology for low power consumption.
  • 768 bytes of OTP memory for program storage.
  • 25 mA source/sink per I/O pin to drive LEDs or small relays directly.
  • Wide operating voltage (2.5V to 5.5V) suitable for various electronic environments.