PIC16C54CT-20E/SO
Mfr.Part #
PIC16C54CT-20E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Microcontrollers
Power Supplies :
2.5/6.25V
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Part Number :
PIC16C54C
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Product Status :
Obsolete
ROM (words) :
512
On Chip Program ROM Width :
12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
Supply Voltage :
5V
Access Time :
20 μs
PIC16C54
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
yes
CPU Family :
PIC
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
20MHz
Supplier Device Package :
18-SOIC
DAC Channels :
Memory Size :
512B
Has ADC :
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
25 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Height Seated (Max) :
2.64mm
Memory Type :
EPROM
Datasheets
PIC16C54CT-20E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54CT-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16C54C, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:18, PIC16C54CT-20E/SO pinout, PIC16C54CT-20E/SO datasheet PDF, PIC16C54CT-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54CT-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.