PIC16C54C-40/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C54C-40/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Architecture :
PIC
Core Processor :
PIC
Data Converters :
Supplier Device Package :
18-PDIP
Terminal Pitch :
2.54mm
DMA Channels :
No
CPU Family :
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Radiation Hardening :
No
ROM (words) :
512
Height Seated (Max) :
4.32mm
Memory Type :
EPROM
Connectivity :
Number of I/O :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
EEPROM Size :
Min Supply Voltage :
3 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Programmable I/O :
12
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Oscillator Type :
External
RAM Size :
25 x 8
Lead Free :
Lead Free
Max Frequency :
40 MHz
Series :
PIC® 16C
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Peripherals :
POR, WDT
Access Time :
40 μs
Base Product Number :
PIC16C54
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
DAC Channels :
Published :
Max Operating Temperature :
70 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
22.8mm
Power Supplies :
2.5/6.25V
Bit Size :
8
RoHS :
Compliant
Core Size :
8-Bit
Memory Size :
512B
On Chip Program ROM Width :
Package :
Tube
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Pin Count :
18
Number of Pins :
18
Product Status :
Active
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Timers/Counters :
1
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16C54C
Terminal Position :
Dual
Speed :
40MHz
Min Operating Temperature :
0 °C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Data Bus Width :
8B
Number of Terminations :
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Has ADC :
PWM Channels :
Program Memory Type :
OTP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Power Dissipation :
800mW
Device Core :
Frequency :
40MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of I/Os :
Datasheets
PIC16C54C-40/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-40/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16C54C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:18, PIC16C54C-40/P pinout, PIC16C54C-40/P datasheet PDF, PIC16C54C-40/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-40/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C54C-40/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-40/P Overview
The Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-40/P is a high-performance, 8-bit microcontroller designed for a variety of applications. Manufactured by Microchip Technology, this robust MCU operates within a voltage range of 2.5V to 5.5V, featuring a compact 18-pin DIP package. Its 768 bytes of OTP memory make it ideal for custom application deployments where program memory permanence is crucial. With its low power consumption and broad range of features, it serves as a versatile solution for developers looking to enhance operational efficiency and reliability in their embedded systems.
PIC16C54C-40/P Features
This microcontroller includes a number of key features that make it suitable for demanding applications. It operates at 40 MHz, providing ample processing speed for time-sensitive tasks. The PIC16C54C-40/P also supports a wide operating temperature range, making it robust for industrial applications. Its programmability in OTP (One-Time Programmable) memory offers a reliable solution for final product deployments without the need for further code updates, thereby simplifying the manufacturing and testing process.