PIC16C54C-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16C54C-20I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
Matte Tin (Sn)
Max Supply Voltage :
5.5 V
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
85C
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Pins :
20
Core Size :
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
12
Operating Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
512
Device Core Size :
8(b)
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Max Operating Temperature :
85 °C
Width :
5.3 mm
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Pin Count :
20
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16C54
Number of I/Os :
12 I/O
Product :
MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tube
Operating Temperature (Min) :
-40C
Data Converters :
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16C54C
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Pitch :
0.65mm
RAM Size :
25 x 8
Total Internal Ram Size :
25B(kB)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Oscillator Type :
External
8B
Watchdog Timer :
yes
Clock Freq :
Microchip
Number of Programmable I/O :
Number of Terminations :
Minimum Operating Temperature :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Min Supply Voltage :
4.5 V
Mounting :
Memory Size :
768B
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
20MHz
Memory Type :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Rad Hardened :
Pbfree Code :
Number of Timers - General Purpose :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Package Type :
SSOP
Operating Temperature Classification :
Industrial
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
DAC Channels :
Connectivity :
CPU Family :
Has ADC :
Instruction Set Architecture :
RISC
Programmable :
Speed :
20MHz
MICROCONTROLLER, RISC
Max Frequency :
20 MHz
Length :
7.2mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
# I/Os (Max) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Architecture :
Height :
1.75 mm
Datasheets
PIC16C54C-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C54C, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C54C-20I/SS pinout, PIC16C54C-20I/SS datasheet PDF, PIC16C54C-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C54C-20I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-20I/SS Overview
PIC16C54C-20I/SS Features
  • Wide Operating Voltage Range: Supports 2.5V to 5.5V, allowing flexible integration into varied circuit designs.