PIC16C54C-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C54C-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Speed :
20MHz
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Memory Size :
768B
Power Supplies :
2.5/6.25V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
0 C
RoHS :
Details
Terminal Form :
Gull wing
ROM (words) :
512
Length :
11.73mm
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
20MHz
Base Product Number :
PIC16C54
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC16C54C
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
PIC
CPU Family :
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
2.39mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of I/Os :
12 I/O
Has ADC :
Width :
7.59mm
RAM Size :
25 x 8
Number of Pins :
18
Nominal Supply Current :
2mA
Watchdog Timer :
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Address Bus Width :
8B
Pin Count :
18
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Oscillator Type :
External
Datasheets
PIC16C54C-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C54C, Number of Pins:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, PIC16C54C-20/SO pinout, PIC16C54C-20/SO datasheet PDF, PIC16C54C-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.