PIC12LF1612-E/MF
Mfr.Part #
PIC12LF1612-E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
8
Number of Programmable I/O :
6
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/Os :
6
Has ADC :
yes
Product :
MCU
SMD/SMT
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Terminal Form :
NO LEAD
Memory Type :
Package :
Tube
ROHS3 Compliant
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC12LF1612
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Timers/Counters :
5
DAC Resolution :
8 bit
Base Part Number :
PIC12LF1612
Min Supply Voltage :
2.5 V
Data Converter :
A/D 4x10b
Weight :
37.393021 mg
Packaging :
Tube
Length :
3mm
Supply Voltage :
3V
Core Architecture :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
RoHS :
Compliant
PWM Channels :
Series :
PIC® 12F
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Tradename :
Height Seated (Max) :
1mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
A/D 4x10b
Width :
3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
3.6 V
Number of ADC Channels :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Min Operating Temperature :
-40 °C
HTS Code :
Memory Size :
3.5 KB
Max Frequency :
32 MHz
Frequency :
32 MHz
Device Core :
Max Operating Temperature :
125 °C
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of Pins :
Connectivity :
Clock Frequency :
32MHz