PIC12LF1572-E/SN
Mfr.Part #
PIC12LF1572-E/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Weight :
540.001716mg
Number of ADC Channels :
4
EEPROM Size :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
MCU
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tube
Instruction Set Architecture :
RISC
Base Part Number :
PIC12LF1572
Width :
3.9mm
DMA Channels :
No
Number of I/O :
6
Typical Operating Supply Voltage :
3.6 V
8
Number of Timers/Counters :
6
Height :
1.75mm
Number of Pins :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Interface :
LIN, UART, USART
Length :
4.9mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® 12F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Bus Width :
8B
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Supplier Device Package :
8-SOIC
Speed :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Base Product Number :
PIC12LF1572
Number of UART Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Watchdog Timer :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of USB Channels :
1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Memory Size :
3.5kB
Bit Size :
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.25mm
Operating Supply Voltage :
3.6V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
CPU Family :
PIC
Number of Ethernet Channels :
RoHS :
Details
Qualification :
Core Size :
8-Bit
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of SPI Channels :
Pin Count :
Family Name :
Flash
Device Core :
Number of I2C Channels :
Frequency :
32MHz
Interfaces :
USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3V
Radiation Hardening :
No
RAM Size :
256 x 8
Brand :
Core Processor :
Power Supplies :
2/3.3V
Package Type :
SOIC
Datasheets
PIC12LF1572-E/SN
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1572-E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC12LF1572, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC12LF1572-E/SN pinout, PIC12LF1572-E/SN datasheet PDF, PIC12LF1572-E/SN amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1572-E/SN ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.