PIC12LF1572-E/P
Mfr.Part #
PIC12LF1572-E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Finish :
MATTE TIN
Width :
6.35mm
Base Product Number :
PIC12LF1572
Length :
9.271mm
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
LINbus, UART/USART
ECCN Code :
3A991.A.2
Mounting Type :
Through Hole
Height :
5.334mm
Power Supplies :
2/3.3V
RAM Size :
256 x 8
Terminal Pitch :
2.54mm
PIC
Weight :
930.006106mg
Mounting Style :
Through Hole
6
Operating Supply Voltage :
3.6V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Frequency :
32MHz
Series :
PIC® 12F
Memory Size :
3.5kB
Number of I/Os :
6 I/O
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Factory Lead Time :
5 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interfaces :
USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supplier Device Package :
8-PDIP
Interface :
LIN, UART, USART
Base Part Number :
PIC12LF1572
Tradename :
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Datasheets
PIC12LF1572-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1572-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:8, Base Part Number:PIC12LF1572, PIC12LF1572-E/P pinout, PIC12LF1572-E/P datasheet PDF, PIC12LF1572-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1572-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.