PIC12LF1572-E/MF
Mfr.Part #
PIC12LF1572-E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Microcontrollers
Height :
900μm
Device Core :
PIC
Width :
3mm
Number of I/O :
6
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
EEPROM Size :
RAM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
3V
Tradename :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
1 (Unlimited)
Interfaces :
USART
DMA Channels :
No
DAC Channels :
Active
Operating Supply Voltage :
3.6V
Number of Timers/Counters :
6
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Brand :
CPU Family :
Length :
3mm
Frequency :
32MHz
Series :
PIC® 12F
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
3A991.A.2
Watchdog Timer :
Speed :
32MHz
Memory Size :
3.5kB
Core Processor :
PWM Channels :
Power Supplies :
2/3.3V
Weight :
37.393021mg
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC12LF1572
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface :
LIN, UART, USART
Base Product Number :
PIC12LF1572
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Has ADC :
Datasheets
PIC12LF1572-E/MF
Microchip Technology PIC12LF1572-E/MF
Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1572-E/MF Overview
PIC12LF1572-E/MF Features
The PIC12LF1572-E/MF microcontroller is equipped with a robust suite of features, including 3.5KB of on-board flash memory, a wide operating voltage range (1.8V to 5.5V), and advanced peripherals such as multiple 16-bit timers, comparators, and a 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC). These features enable efficient handling of complex algorithms and processes required in modern control systems. Additionally, its low-power sleep and idle modes ensure minimal power consumption, extending the lifetime of battery-powered applications.