PIC12LF1571-E/SN
Mfr.Part #
PIC12LF1571-E/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Microcontrollers
Watchdog Timer :
Length :
4.9mm
Package :
Frequency :
32MHz
Has ADC :
yes
Product :
MCU
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
1.8kB
Height :
1.75mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Supply Voltage :
3.6V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RAM Size :
128 x 8
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
6
Series :
PIC® 12F
Dual
Number of USB Channels :
1
Number of I/O :
6
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of I/Os :
6 I/O
Number of Pins :
Number of ADC Channels :
4
Power Supplies :
2/3.3V
Base Part Number :
PIC12LF1571
Base Product Number :
PIC12LF1571
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Internal
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
A/D 4x10b; D/A 1x5b
JESD-609 Code :
e3
Device Core :
Width :
3.9mm
CPU Family :
Supply Voltage :
3V
Surface Mount :
Weight :
540.001716mg
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Datasheets
PIC12LF1571-E/SN
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571-E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Base Part Number:PIC12LF1571, PIC12LF1571-E/SN pinout, PIC12LF1571-E/SN datasheet PDF, PIC12LF1571-E/SN amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571-E/SN ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.