PIC12LF1571-E/RF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC12LF1571-E/RF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8UDFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Product Number :
PIC12LF1571
Has ADC :
yes
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROM (words) :
Number of I/Os :
6 I/O
Number of Terminations :
8
Series :
PIC® 12F
Length :
3mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
HTS Code :
Connectivity :
Speed :
32MHz
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Base Part Number :
PIC12LF1571
On Chip Program ROM Width :
14
Packaging :
Tube
Package / Case :
8-UDFN Exposed Pad
Factory Lead Time :
6 Weeks
PWM Channels :
yes
DMA Channels :
No
Data Bus Width :
8 bit
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
DAC Channels :
Supplier Device Package :
8-UDFN (3x3)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
RAM Size :
128 x 8
RoHS :
Details
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Width :
3mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Tradename :
PIC
Supply Voltage :
3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converters :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
1.8kB
Height Seated (Max) :
0.55mm
Terminal Form :
NO LEAD
Oscillator Type :
Internal
Surface Mount :
Frequency :
32MHz
Microchip
Core Size :
8-Bit
Bit Size :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V