PIC12LF1571-E/P
Mfr.Part #
PIC12LF1571-E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
RAM Size :
128 x 8
Data Converters :
A/D 4x10b, D/A 1x5b
Speed :
32MHz
ROM (words) :
Height :
5.334mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
PIC
Weight :
930.006106mg
Brand :
Number of Terminations :
8
Surface Mount :
No
Mounting Style :
Through Hole
Length :
9.271mm
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Has ADC :
yes
Microchip
Watchdog Timer :
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
Dual
Width :
6.35mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Supply Voltage :
3.6V
Tradename :
No
Power Supplies :
2/3.3V
ECCN Code :
3A991.A.2
Packaging :
Tube
Number of Timers/Counters :
6
Number of I/O :
6
Frequency :
32MHz
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
8-PDIP
Core Processor :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Details
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
PIC12LF1571
Series :
PIC® 12F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC12LF1571
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC12LF1571-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC12LF1571, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC12LF1571-E/P pinout, PIC12LF1571-E/P datasheet PDF, PIC12LF1571-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC12LF1571-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571-E/P Overview
PIC12LF1571-E/P Features
The PIC12LF1571-E/P microcontroller incorporates multiple features designed for a high degree of functionality and adaptability. Key features include 1.75KB of flash memory, an operating voltage range of 2.3V to 5.5V, and an internal oscillator, which eliminates the need for external timing devices. Additionally, it includes enhanced peripherals such as multiple PWM outputs, ADC inputs, and various serial communication interfaces. These capabilities make the PIC12LF1571-E/P an excellent choice for complex digital and analog integration tasks.