PIC12HV609-E/P
Mfr.Part #
PIC12HV609-E/P
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Series :
PIC® 12F
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Program ROM Width :
14
Speed :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Core Architecture :
Mounting Type :
Through Hole
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pin Count :
Max Power Dissipation :
800mW
Max Supply Voltage :
5.5 V
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Internal
Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
4.5V
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Frequency :
20 MHz
Dual
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
8-PDIP
RAM Size :
64 x 8
Number of Timers/Counters :
2
Pbfree Code :
Active
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Number of Programmable I/O :
5
Base Product Number :
PIC12HV609
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Connectivity :
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Package :
Tube
Bit Size :
Min Supply Voltage :
2 V
Memory Size :
1.8kB
Supply Current-Max :
3.4mA
Interface :
RS-232, USB
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tube
DAC Channels :
Base Part Number :
PIC12HV609
Min Operating Temperature :
-40 °C
DMA Channels :
Datasheets
PIC12HV609-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC12HV609, PIC12HV609-E/P pinout, PIC12HV609-E/P datasheet PDF, PIC12HV609-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.