PIC12HV609-E/MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC12HV609-E/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
ECCN Code :
EAR99
Core Size :
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
14
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tube
Radiation Hardening :
No
Number of Timers/Counters :
2
Frequency :
20MHz
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Watchdog Timer :
yes
Product Status :
Active
Series :
PIC® 12F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Pin Count :
8
Speed :
20MHz
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC12HV609
Core Processor :
PIC
Has ADC :
No
Supply Current-Max :
3.4mA
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Factory Lead Time :
14 Weeks
EEPROM Size :
Published :
Number of Pins :
8
Length :
3mm
Connectivity :
RAM Size :
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Supply Voltage :
4.5V
CPU Family :
PIC
Base Product Number :
PIC12HV609
Pbfree Code :
yes
Interface :
RS-232, USB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
8-MSOP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Bit Size :
Height Seated (Max) :
1.1mm
Data Converters :
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/O :
5
PWM Channels :
DMA Channels :
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Device Core :
Package / Case :
Memory Size :
1.8kB
Datasheets
PIC12HV609-E/MS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-E/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC12HV609, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), PIC12HV609-E/MS pinout, PIC12HV609-E/MS datasheet PDF, PIC12HV609-E/MS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV609-E/MS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.