PIC12F752-E/MF
Mfr.Part #
PIC12F752-E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Microcontrollers
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
64 x 8
Number of I/O :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
PIC
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Series :
PIC® 12F
Frequency :
20MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
1.8kB
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
EEPROM Size :
Number of Timers/Counters :
4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of Terminations :
8
Published :
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
7 Weeks
Base Product Number :
PIC12F752
Max Power Dissipation :
800mW
Product :
MCU
Product Status :
Active
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
PIC12F752
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converters :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Speed :
20MHz